Adoptujemy zwierzaka!

Decyzja o adopcji psa bądź kota zawsze należy do przyjemnych, choć dość trudnych. To kwestia, którą należy bardzo poważnie przemyśleć, biorąc pod uwagę mnóstwo zmiennych.

Co przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na adopcję zwierzaka?

Miejsce

Zanim chociażby pomyślicie o adopcji, musicie zorientować się, jaką ilością miejsca dysponujecie. Jeśli szukacie dużego psa, na przykład mieszanki owczarka niemieckiego, nie możecie trzymać go w czterdziestometrowym mieszkanku. Weźcie zatem pod uwagę to, że zwierzę na które się zdecydujecie, musi mieć odpowiednią dla siebie przestrzeń. Jeśli macie niewielkie mieszkanie, wybierzcie kota lub psa o średnich rozmiarach. Spytacie także w schronisku bądź u właściciela, jaki charakter ma zwierzę. Wtedy będziecie wiedzieć, czy spodziewać się małego szaleńca, czy raczej spokojnego i zrównoważonego pupila.

Czas

Jeśli przez większość dnia siedzicie w pracy, a w domu jesteście tylko gośćmi, nawet nie myślcie o adopcji. Zwierzęta to nie zabawki – nie możemy sprawić sobie jednej, a później przestać o niej myśleć. To żywe stworzenia, które potrzebują kontaktu, miłości, a psy także spacerów. I to w dużych ilościach. Dlatego przemyślcie bardzo poważnie, czy dysponujecie odpowiednią ilością czasu, by zająć się nowym domownikiem.

Dzieci

Macie dzieci lub planujecie je mieć? Świetnie – wiele zwierząt bardzo pozytywnie reaguje na maluchy. Zwłaszcza psy, które mają dużo więcej cierpliwości. Wybierajcie zatem zwierzęta, które mają łagodny charakter, są przyjacielsko nastawione. Możecie także pomyśleć o odpowiednim treningu dla psa, jeśli obawiacie się, że może być agresywny. Jednak jeśli sami dobrze zadbacie o wychowanie, nie powinniście się niczego obawiać.

Weterynarz

Przeszliście przez trzy poprzednie podpunkty? Świetnie – teraz czas pomyśleć o opiece zdrowotnej swojego pupila. Odpowiednia klinika weterynaryjna to podstawa. Zwierzę musi być bowiem pod dobrą opieką lekarza. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach, jeśli decydujecie się na pupila ze schroniska. Szczepienia, odrobaczanie, wizyty kontrolne, to wszystko zabiera dużo czasu. Dlatego postarajcie się znaleźć specjalistę, który będzie gdzieś blisko. Zanim się na niego zdecydujecie, sprawdźcie opinie o nim, a także to czy ma on jakąś specjalizację. Stomatolog czy ortopeda dla zwierząt będzie doskonałym wyborem.

Pamiętajcie jednak przede wszystkim, że zwierzęta potrzebują wiele uwagi i miłości. Ale nie martwcie się – z pewnością Wam się za nią odwdzięczą.