Jak odebrać poród u psa? Jak się na niego przygotować i jak rozpoznać objawy porodu u psa?

O ile pies znosi ciążę bez żadnych poważnych komplikacji, zwykle nie ma przeciwwskazań do tego, by poród odbył się w domu. W takiej sytuacji to opiekun zwierzaka zobowiązany jest do udzielenia mu wszelkiej pomocy i odebrania porodu psa.

Poród psa następuje zwykle w 63 dniu ciąży, chociaż może nastąpić on również kilka dni wcześniej lub później. Podczas tego wydarzenia, suczka powinna przebywać w bezpiecznym i odpowiednio przygotowanym miejscu – kojcu porodowym dla psa. Nie należy jej wówczas w żaden sposób stresować czy straszyć. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie z odebraniem porodu, możemy poprosić o pomoc weterynarza, technika weterynarii czy zaprzyjaźnionego hodowcę.

Jak przygotować się na poród?

Suczki niektórych ras próbują samodzielnie budować gniazdo, w którym przyjdą na świat szczenięta. Takie zachowanie psa przed porodem jest instynktowne i jak najbardziej naturalne, dlatego nie należy go zabraniać ani utrudniać – może to spowodować u suczki poważny stres. Warto jednak zadbać, aby miejsce porodu było bezpieczne i odpowiednio wyposażone.

Domowa porodówka dla psa powinna być wyłożona podkładami higienicznymi, gazetami, starymi ręcznikami lub ubraniami, które wchłoną nadmiar płynów. Wierzchnią warstwą kojca powinno stanowić czyste prześcieradło.

Najważniejsze akcesoria, jakie należy przygotować w pobliżu kojca z ciężarną suczką, to:

  • czyste ręczniki,
  • nożyczki do ewentualnego przecięcia pępowiny,
  • jednorazowe rękawiczki,
  • gumową gruszkę do oczyszczenia nosów i gardeł szczęniąt.

Dodatkowo, przed porodem warto zaopatrzyć się w mleko dla szczeniąt (na wypadek, gdyby suczka nie była w stanie ich wykarmić). U psów długowłosych np. nowofundlandów, należy skrócić sierść w okolicach intymnych.

Poród u psa – objawy

Pierwsze oznaki porodu u psa to zazwyczaj produkcja mleka. Rozpoczyna się ona około siedmiu dni przed terminem porodu. Objaw ten nie występuje jednak u wszystkich ras.

Kilka dni przed porodem u psa możemy zaobserwować przygotowywanie kanału miednicy do wydania na świat szczeniąt. Naocznym efektem tego procesu jest zapadnięcie się boków brzucha u psa.

Przed porodem suczka zaczyna zwykle nerwowo szukać miejsca, w którym może bezpiecznie wydać na świat swoje szczenięta. To właśnie na tym etapie niektóre zwierzęta mogą budować gniazdo.

Przed porodem możemy zwykle zaobserwować całkowity brak apetytu u psa. Charakterystyczny jest również spadek (do około 37℃), a następnie gwałtowny wzrost podstawowej temperatury ciała (do około 38,5℃).

Tuż przed rozpoczęciem akcji porodowej, z dróg rodnych suczki wydalany jest czop śluzowy (w postaci gęstej, śluzowej wydzieliny).

Jak wygląda poród u psa?

Pierwszy etap porodu nazywany jest przygotowawczym. Może on trwać od około 8 do 36 godzin. Pojawiają się wówczas pierwsze skurcze porodowe. Pies jest niespokojny, piszczy, dyszy i odmawia jedzenia.

Drugi etap porodu to wydawanie na świat szczeniąt. Maluchy mogą znajdować się w pęcherzach płodowych, która suczka przegryza wraz z pępowiną, a następnie wylizuje szczenięta. Jeżeli pies z jakiegoś powodu nie wydostanie szczeniąt z pęcherzy, powinniśmy zrobić to samodzielnie. Po rozcięciu pęcherza i wydostaniu psa należy oczyścić jego drogi oddechowe przy pomocy gumowej gruszki i energicznie potrzeć je czystym ręcznikiem. Następnie szczeniaka należy przystawić do sutka suczki.

Pomiędzy rodzeniem kolejnych szczeniąt, suczka będzie wydalać również łożyska. Normalnym zjawiskiem jest ich zjadanie – w żadnym wypadku nie należy tego zabraniać psu.

Przed samym porodem warto poczytać o tym, jak on wygląda u poszczególnych ras. Wprawdzie wszystkie psy tak samo przechodzą okres ciąży oraz sam poród, jednak warto być bogatszym w wiedzę, jak ten proces wygląda np. u chow chow, a jak u akity.

Ile trwa poród u psa?

Drugi etap porodu może trwać nawet kilkanaście godzin. Warto zwrócić uwagę na to, ile czasu mija między narodzinami kolejnych szczeniąt. Przerwy te nie powinny być dłuższe niż 120 minut. Jeżeli dzieje się inaczej, powinniśmy natychmiast wezwać lekarza weterynarii.

Poród psa – co robić, kiedy się zakończy?

Jeżeli poród się skończył, suczkę należy pozostawić samą ze szczeniakami. Przez pierwsze 12 godzin maluchy powinny intensywnie posilać się mlekiem matki, bogatym w przeciwciała, gwarantujące szczeniakom odporność. Co ważne, mleko suczki zawiera te istotne substancje tylko przez kilkanaście godzin po porodzie – później nie ma już takich właściwości.

Czym karmić psa po porodzie? Suczka, która właśnie wydała na świat szczenięta, powinna 3-4 razy dziennie spożywać wysokobiałkowy pokarm. Należy jej także zapewnić stały dostęp do świeżej wody.

Więcej informacji o szczeniętach poszczególnych ras można znaleźć na stronie: https://wamiz.pl/pies/rasy