Jak pielęgnować psa?

Posiadanie psa wiąże się z różnymi zabiegami związanymi z psią higieną. Na szczęście większość psów nie wymaga ich przeprowadzania częściej niż raz na kwartał. Dużo zależy od rasy psa, jego stylu życia oraz wieku.

Wszędobylska sierść

Najtrudniej mają właściciele psów długowłosych i wymagających strzyżenia. Jeśli nie potrafią ostrzyc psa samodzielnie, to co kilka tygodni muszą umówić się na zabieg z doświadczonym fryzjerem psów. Psy długowłose wymagają także czesania, niektórzy właściciele małych ras długowłosych (York) wykonują także proste fryzury. Aby jak najmniej sierści pozostawało na dywanie czy meblach warto też codziennie, nawet krótkowłosego psa uczesać szczotką lub rękawicą zbierającą sierść.

pies-woda

Psa trzeba też kąpać. Teoretycznie co pół roku, za pomocą szamponu dla psów. Gdy jednak pies jest biały, a pora roku sprzyja ubrudzeniu się błotem, kąpiel trzeba wykonać częściej. Pamiętajmy jednak, że zbyt częste kąpanie psa i stosowanie nieodpowiedniego dla psa szamponu może skutkować podrażnieniem skóry. By psiak po kąpieli się nie przeziębił trzeba go też dokładnie osuszyć. Warto przyzwyczajać pieska do suszenia za pomocą suszarki.

Psia higiena

Nie wolno zapominać o psich zębach. Te z czasem mogą porosnąć kamieniem nazębnym, który sprawia,że z psiego pyska nieładnie pachnie, a dziąsła narażone są na stan zapalny. Jeśli na zębach osadzi się kamień, to usunąć go może tylko lekarz weterynarii. Pies wymaga narkozy. Dlatego najlepiej myć psie zęby szczoteczkę przeznaczoną dla niego i specjalną pastą, która ogranicza pojawianie się osadu.

Psy ras z cofniętym nosem wymagają też często przemywania oczu. Zabieg trzeba wykonać w zależności od potrzeb wacikiem kosmetycznym nasączonym płynem do oczu kupionym w przychodni. Pamiętajmy też, by w porze wiosenno-letniej używać preparatów chroniących psa przed pchłami i kleszczami. Łatwe w użyciu i skuteczne są kropelki, które należy nałożyć bezpośrednio na skórę psa między łopatkami.