Jak wychować psa?

Pies to ulubieniec człowieka, najwierniejszy przyjaciel, który szybko się uczy. Odpowiednio trenowany może stać się funkcjonariuszem policji, przewodnikiem niewidomego, obrońcą swego pana. Jednak zanim się wszystkiego nauczy może nieźle narozrabiać.

Niepokorny szczeniak

Gdy do domu trafia szczeniak, właściciele pieska mają problem w postaci brudzenia w mieszkaniu. Mały psiak musi się dopiero nauczyć sygnalizować swoje potrzeby i załatwiać się poza domem czy mieszkaniem. Dlatego pierwszym krokiem jest rozłożenie w mieszkaniu gazet i każdorazowe karcenie psa syknięciem i wystawionym palcem, gdy ten załatwił się w domu. Psa trzeba też wyprowadzać co jakiś czas i zabierać ze sobą smakołyki. Za każde załatwienie się na podwórku zwierzak powinien otrzymać nagrodę w postaci smacznego chrupka. Po paru dniach, jeśli właściciel będzie konsekwentny, zasiusiana podłoga odejdzie w niepamięć.

szczeniak

Problemem może się okazać także psi pęd do gryzienia butów. Piesek pozostawiony sam w domu na wiele godzin nudzi się, a skórzane obuwie idealnie pasuje do jego zębów, a do tego fajnie pachnie (zwłaszcza nowe…). Trzeba więc zawsze chować buty do szafki, a psu zostawić gumowe zabawki, albo wędzone uszy czy inne gryzaki ze sklepu zoologicznego.

Nagrody zamiast kar

Ucząc psa odpowiednich zachowań, pamiętajmy, że najlepiej działa “marchewka”, a nie kij. Dlatego nagradzajmy psa za dobre zachowania, a absolutnie nie używajmy przemocy by skarcić za złe. Psa wystarczy pouczyć stanowczym głosem, jeśli zrobił coś złego, pogłaskać, pochwalić, poczęstować smakołykiem, gdy zachował się właściwie. W skrajnych przypadkach, gdy mamy do czynienia z trudną rasą, psem który został niewłaściwie wychowany, czy też trafił do nas po wielu latach przebywania w schronisku warto zastanowić się nad lekcjami w psiej szkole. W niej trener pokaże nam, jak właściwie obchodzić się z psem.