Jak wytresować psa?

Posiadanie psa wiąże się z licznymi obowiązkami: wyprowadzaniem go na spacery, karmieniem, wizytami u weterynarza. Psa trzeba także wyszkolić, tak by słuchał naszych poleceń. I to nie tylko w przypadku, gdy pies ma być obronny, pomagać niewidomemu czy brać udział w wyścigach zaprzęgów.

Podstawowe zasady

Każdy psiak powinien znać polecenia i reagować na podstawowe komendy. Musi chodzić przy nodze, nie wolno mu ciągnąć smyczy podczas spacerów, musi zawsze przychodzić na zawołanie i nie wolno mu brudzić w domu. Wyszkolony pies siada na komendę, kładzie się, podaje łapę, przynosi zabawki i inne przedmioty. Niektórzy właściciele psów tresują je, by nie kopały dołów w ogródku, nie szczekały na każdego przechodnia, nie biegały za samochodami, przyzwyczajają je do obecności malutkich dzieci w domu. Te wszystkie umiejętności może nabyć każdy pies: i szczeniak, i dorosły w szkole dla psów lub podczas indywidualnych ćwiczeń z właścicielem.

Zdecydowanie i regularność

Aby wytresować psa trzeba przede wszystkim ćwiczyć go regularnie. Pojedyncze zrywy, raz na kilka dni mogą nie przynieść odpowiednich rezultatów. Podczas tresury wykorzystuje się drobne smakołyki, które są nagrodą za wykonanie zadania. Nie wolno psa bić, karać zamykaniem w piwnicy, czy odbierając mu zabawki. W przypadku czworonogów działa metoda “marchewki” a nie kija. Ale też trzeba być także zdecydowanym i wyraźnie dominować nad psem. Na samodzielną tresurę mogą sobie pozwolić osoby posiadające łagodnego, niewielkiego pieska, który z racji swojej rasy jest uległy i współpracuje chętnie ze swoim panem. Jeśli jednak pies ma zdecydowany charakter, jakiś zaburzenia emocjonalne, należy do grupy psów ras agresywnych, sprawia problemy albo właściciel nie potrafi sobie poradzić z nauczeniem go podstawowych komend, lepiej wybrać się z nim do profesjonalnej szkoły tresury.