Jakie szczepienia profilaktyczne są polecane dla psów?

Jeśli nasz pies zachoruje, może się to okazać nie tylko kosztowne, ale też wielce dotkliwe dla samego zwierzęcia – w niektórych przypadkach trzeba je zaś po prostu uśpić. Na szczęście wielu schorzeniom da się skutecznie zapobiegać, stosując szczepienia profilaktyczne. W Polsce tylko jeden ich rodzaj jest obowiązkowy z punktu widzenia prawa. Warto natomiast wykonać również inne – ale które konkretnie?

Wścieklizna

Owym obowiązkowym szczepieniem jest oczywiście to przeciwko wściekliźnie. Jest to bowiem śmiertelna choroba, która może przenieść się na człowieka, a na którą nie ma lekarstwa. Uśpienie zarażonego nią zwierzęcia jest nieodwołalne. Szczepionki na wściekliznę podaje się zawsze osobno (w przeciwieństwie do tzw. szczepionek skojarzonych, uodparniających na kilka chorób jednocześnie), pierwszy raz pomiędzy 12. a 16. tygodniem życia szczenięcia. Szczepienia przypominające  należy wykonywać co roku, koniecznie przed upływem terminu określonego w stosownym zaświadczeniu od weterynarza.

Nosówka i parwowiroza, choroba Rubartha

Dwie najczęściej występujące psie choroby nie są groźne dla ludzi, za to dla zwierząt – owszem, dlatego zdecydowanie zaleca się zaszczepienie psa także przeciw nosówce i parwowirozie. Jak dowiadujemy się w 24h Lecznicy Weterynaryjnej na warszawskim Ursynowie, robi się to w ramach jednej szczepionki łączonej, ale podanej w serii, najlepiej w 6., 9. i 12. tygodniu życia, a następnie po roku. Później wystarczy dawka przypominająca co 3-4 lata.

Starsze szczenięta i dorosłe psy można szczepić jednocześnie przeciw nosówce, parwowirozie i chorobie Rubartha, czyli wirusowemu zapaleniu wątroby. To trzecie najpoważniejsze schorzenie, przeciwko któremu możemy uodpornić naszego zwierzaka. Wszystkie opisane do tej pory szczepienia określa się mianem zasadniczych. Oprócz nich istnieją także szczepienia dodatkowe, których podanie uzależnione jest w dużej mierze od ogólnego stanu zdrowia psa i jego trybu życia.

Szczepienia dodatkowe

Jeśli nasz pupil na przykład uwielbia wodę i często bierze kąpiele (również błotne) lub gdy poluje na gryzonie – zdecydowanie warto zaszczepić go na leptospirozę. Robi się to w dwóch podejściach (co 3-4 tygodnie), a następnie przypominającą raz w roku, najlepiej na wiosnę. Kolejne naukowe doniesienia na temat leptospirozy sprawiają, że szczepienia przeciwko tej chorobie stają się coraz bardziej powszechne. Psy żyjące w dużych skupiskach – jak hodowle, schroniska – szczepi się z kolei przeciwko wirusowemu zapaleniu tchawicy i oskrzeli (donosowo), a często także przeciw herpeswirozie oraz dermatofitozie. Decyzję w zakresie zaszczepienia psa np. na boreliozę czy koronawirozę podejmuje lekarz weterynarii w oparciu o indywidualne uwarunkowania.