Kanapowiec albo pies stróżujący

Przygarniając lub kupując psa musimy mieć odpowiednie warunki mieszkaniowe. Część psów może mieszkać zarówno w domu, w bloku, jak i w kojcu przy domu, ale są rasy, które zdecydowanie nie nadają się do budy i takie, którym w nawet największym mieszkaniu będzie za ciasno i za gorąco. Czy lepiej więc trzymać psa w domu, czy w ogrodzie zależy od jego rasy oraz od tego jakie warunki możemy mu zapewnić.

lozko-psa

Nasz dom jest także domem psa

W mieszkaniu warto zadbać o to, by psiak miał swoje posłanie. Dywanik czy miękkie legowisko można uszyć samodzielnie, albo kupić w sklepie. Jego wygląd nie ma znaczenia, ale powinien leżeć w ustronnym miejscu, tak by pies podczas odpoczynku nie był w miejscu, w którym dużo się dzieje, na przykład w korytarzu po którym biegają dzieci. Pies, który mieszka w mieście powinien być przynajmniej trzy razy dziennie wyprowadzany na spacer. Jedno z wyjść powinno trwać przynajmniej godzinę, więc trzeba codziennie zarezerwować sobie taki czas na spacerowanie z pieskiem. Ponieważ w boku naokoło się wielu sąsiadów, warto się zastanowić, czy nasz czworonóg nie będzie wył i szczekał pod naszą nieobecność, czy dookoła osiedla jest teren, na którym może się on wybiegać i swobodnie załatwić, trzeba także zawsze mieć ze sobą woreczek na psie odchody, bo ich pozostawienie może zostać ukarane wysokim mandatem.

Stróż przy budzie

Jest wiele ras psów, które nie powinny być mieszkańcami domów i mieszkań. Są to zwykle duże rasy takie jak bernardyn, kaukaz czy pies husky. Psy te znakomicie znoszą trudne warunki atmosferyczne, ich budowa i rodzaj sierści pozwala im na przeżycie bardzo niskich temperatur. Dlatego też są to świetne psiaki do budy. Trzeba jednak pamiętać, że pies nie może być uwiązany na łańcuchu i że wymaga odpowiedniego schronienia. Pies musi mieć budę, która jest ocieplona słomą (słomę należy co tydzień wymieniać), ma zdejmowany dach, co ułatwia czyszczenie budy, jest odpowiednia wielkością do wzrostu i wagi lokatora oraz postawiona w ustronnym, cichym miejscu. Trzeba jednak wiedzieć, że pies, który biega po podwórku także musi być wyprowadzany raz dziennie na godzinny spacer, a nasza posiadłość musi być tak zabezpieczona, by pies nie uciekł na ulicę.