Na co zwracać uwagę przy wyborze karmy dla psa?

Większość z nas doskonale wie, że jesteśmy tym, co jemy. Zwracamy uwagę nie tylko na ilość, ale także jakość produktów. Zależy nam na zdrowiu, nienagannej sylwetce, ale nie bez znaczenia pozostaje także kwestia smaku. Niestety, nie każdy tak samo podchodzi do menu swojego czworonożnego pupila. Często popadamy ze skrajności w skrajność – niektórzy właściciele psów nie myślą nawet o możliwości podania czego innego, niż suchej karmy, inni wciąż częstują swojego najlepszego przyjaciela resztkami z obiadu. Tymczasem właściwa dieta, podobnie jak w przypadku ludzi, ma także ogromny wpływ na zdrowie zwierząt. Warto zwrócić na nią uwagę i odpowiednio ją zbilansować, dzięki czemu czworonóg będzie z nami dłużej.

Wybór karmy dla psa

Jeszcze kilka lat temu wybór karm dla psów na rynku był mocno ograniczony. Dzisiaj jest inaczej – półki uginają się od produktów różnego typu, przeznaczenia i jakości. Możemy dostosować nasz wybór do setek różnych czynników – w tym od rasy naszego pupila oraz własnych możliwości finansowych. Na pewno jednak powinniśmy podjąć decyzję świadomie. Co prawda promocje w supermarketach kuszą i bywają bardzo przekonujące, rzadko kiedy jednak jakość idzie w parze z jakością. Pies, podobnie jak człowiek, potrzebuje pełnego zestawu mikro i makro składników do normalnego funkcjonowania. Pamiętajmy również, że niezwykle wyczulone receptory również odczuwają smak. Warto wybrać więc produkt, który zaspokoi wszystkie żywieniowe potrzeby czworonoga, a przy okazji przypadnie mu do gustu. To często wiąże się rzecz jasna z koniecznością przetestowania szeregu różnych karm, ale w końcu zadowolenie i zdrowie psa powinno być dla nas najważniejsze.

Wybór karmy dla psa – najczęstsze błędy

Nawet doświadczeni hodowcy popełniają błędy w trakcie doboru odpowiedniej karmy. Warto zmienić swoje przyzwyczajenia i przeanalizować dietę naszego pupila. Oto lista potencjalnych żywieniowych grzechów, nad którymi powinniśmy się zastanowić:

  • Monotonia – czy gdyby każdego dnia podawano nam dokładnie takie samo pożywienie, bylibyśmy zadowoleni? Na to pytanie nie musimy dawać odpowiedzi. Wbrew pozorom z psami jest tak samo. To, że czworonóg pochłania wszystko, co sypiemy do miski, nie oznacza, że z pożywieniem jest wszystko w porządku. Odłóżmy na bok kwestie smakowe, które wielu uzna za drugorzędne. Monotonna dieta może być najzwyczajniej w świecie wadliwa. Pies, w przeciwieństwie do człowieka, nie będzie mógł zasygnalizować niedoborów pewnych substancji, a trwałe braki przełożą się na częstsze choroby. Dlatego próbujmy różnych wyrobów i producentów, starajmy się dosyć często nimi rotować.
  • Supermarketowa karma – to największa bolączka naszego rynku karm dla zwierząt. Kupujemy karmę podczas zakupów w supermarkecie, bo się opłaca, a duże paczki są zwyczajnie wygodne i wystarczą na długi czas. Niestety nawet renomowane firmy, których reklamy ciągle przewijają się w telewizji nie mogą zagwarantować wysokiej jakości pokarmu. Podchodźmy do nich ostrożnie i weryfikujmy informacje zawarte na opakowaniach. Rzecz jasna o produktach podejrzanych firm od razu zapomnijmy. W supermarkecie możemy zaoszczędzić, ale raczej nie znajdziemy specjalistycznych wyrobów wysokiej jakości.
  • Niedostosowanie diety do psa – tak samo jak nie ma dwóch takich samych ludzi, nie ma także dwóch takich samych psów. Dieta powinna być dostosowana do konkretnego przypadku. Pod uwagę należy wziąć rasę, potrzeby żywieniowe, aktywność fizyczną czy przebyte choroby. Warto skonsultować się z hodowcami (zwłaszcza w przypadku psów rasowych). Wiedzę można zdobyć także w internecie – w końcu nie brakuje w nim miejsc, w których miłośnicy czworonogów dzielą się swoimi doświadczeniami.
  • Warunki przechowywania – karma dla psów to towar przeznaczony do spożycia, a to wiąże się z konkretnymi wymogami dotyczącymi ich przechowywania. Warto więc omijać szerokimi łukiem sklepy wzbudzające jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie. Zbyt wysoka temperatura, wilgotność, obecność gryzoni albo stopień nasłonecznienia – te wszystkie czynniki mogą mieć wpływ na jakość pokarmu. Korzystajmy z usług sprawdzonych i zaufanych sklepów.

Wybór karmy dla psa – na co zwracać uwagę?

  • Skład karmy – oczywiście najważniejsze okaże się to, co tak naprawdę podamy psu. Wybierajmy towary wysokiej jakości ze znaczną przewagą pożywienia pochodzenia mięsnego. Pies to jednak drapieżnik i bilans zawsze okaże się prosty – im więcej mięsa, tym lepiej.
  • Składniki dodatkowe – ich obecność jest nie tylko wskazana, ale także niezbędna. Minerały i witaminy sprawią, że nasz przyjaciel będzie przez długie lata cieszył się pełnią zdrowia. Skrupulatnie analizujmy jednak podane informacje żywieniowe, często olbrzymia ilość dodatków ma przysłonić braki w surowcach podstawowych.
  • Konserwanty i przeciwutleniacze – tutaj zależność jest taka sama, jak w przypadku naszego jadłospisu. Wymienione substancje sprawiają, że produkt dłużej zachowuje świeżość, ale wpływają także negatywnie na nasze zdrowie.

Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.