Na czym polega praca weterynarza?

Wbrew pozorom lekarz weterynarii to zawód, który wymaga wielu lat nauki i poświęceń, na które stać tylko nielicznych. Niemniej jednak, może on również przynieść wiele satysfakcji i radości.

W największym uproszczeniu można powiedzieć, że weterynarz jest osobą posiadającą kwalifikacje do przeprowadzania badań na zwierzętach i ich leczenia. Pod jego ochroną mogą się znajdować zarówno zwierzęta domowe, hodowlane, jak i egzotyczne, czyli dzikie zwierzęta. Jego usługi są bardzo popularne. Jest to także zawód zaufania publicznego.

Jednak nie każdy może zostać lekarzem weterynarii. Niezbędne są odpowiednie predyspozycje i chęć wykonania tej pracy. Ten zawód to nie tylko leczenie zwierząt i badania naukowe. W zależności od miejsca pracy, czynności zawodowe lekarza weterynarii mogą się od siebie różnić. Jeżeli jest on pracownikiem inspekcji weterynaryjnej, to nadzoruje hodowlę zwierząt gospodarskich. W tym przypadku, oprócz ogólnego stanu zdrowia, kontroluje i zwalcza ogniska chorób zapalnych. Nadzoruje również sposoby transportu zwierząt, pasze i jakość produktów pochodzenia zwierzęcego. Podobne zadanie ma lekarz zajmujący się hodowlą zwierząt. Lekarz weterynarii w laboratorium weterynaryjnym podejmuje nieco inne działania. Przeprowadza się tu serię analiz i badań tkanek, wydzielin i płynów ustrojowych, ale także składu i skuteczności leków.

Najczęściej jednak zawód ten kojarzymy z kliniką weterynaryjną, w której wykonywane są usługi weterynaryjne, takie jak operacje, szczepienia i wszelkiego rodzaju zabiegi. W ramach swoich usług weterynarze oferują kompleksową profilaktykę, w tym m.in. mikrochipy, sterylizację, szczepienia i odrobaczanie. Każda przychodnia weterynaryjna posiada leczenie w pełnym zakresie usług. Obejmuje leczenie internistyczne, chirurgiczne, stomatologiczne, kardiologiczne, onkologiczne, neurologiczne, ginekologiczne i wiele innych. Ponadto wykonuje się tam pełną diagnostykę, w tym badania rentgenowskie, ultradźwiękowe, EKG, a także badania morfologiczne, parasitologiczne, mikrobiologiczne i histopatologiczne. Dobry lekarz weterynarii powinien być również dobrym psychologiem, który może pomóc zwierzęciu, ale często również umie współpracować i rozmawiać z ludźmi.