Pełna miska dla psa

Dawno minęły czasy, w których psy karmiło się tym, co pozostało z obiadu. Ziemniaki z sosem, resztki zupy czy niedojedzona w szkole kanapka, to nie jest najlepsze pożywienie dla czworonoga. Pies potrzebuje odpowiednio zbilansowanej karmy, która zapewni prawidłowe funkcjonowanie organizmu zwierzaka oraz zadba o zęby.

Resztki z obiadu i inne niebezpieczeństwa

Jeżeli chcemy psiaka poczęstować resztkami z obiad to mogą być to kości wołowe, które są smaczne i bezpieczne dla psa. Nie wolno jednak podawać psom wieprzowiny oraz kości kurczaka, które gryzione rozłupują się na długie, ostre kawałki. Nie można także podawać nic z czekoladą, bo to może zakończyć się dla psa śmiercią. Gdy nie znamy jeszcze dobrze naszego psa, nie warto kupować dużej ilości tej samej karmy. Jeśli okaże się, że psiak jest na nią uczulony albo jej nie lubi, będzie trzeba ją wyrzucić lub komuś oddać.

jedzenie-psa

Czytaj etykiety, dobieram karmę indywidualnie

Karmę dla psów można kupić w marketach oraz w sklepach zoologicznych. Są to karmy suche lub w postaci konserw z kawałkami mięsa w sosach czy galaretce. Muszą mieć one odpowiednią ilość białka z mięsa oraz warzyw i składników węglowodanowych. Wybierając karmę trzeba dokładnie czytać napisy na opakowaniach, ponieważ karmy mają różne rodzaje. Znajdziemy więc na półkach zarówno jedzenie dla psów małych, średnich i dużych ras, dla psów na diecie czy psów pracujących. Pies powinien otrzymywać miskę z karmą maksymalnie dwa razy dziennie. Nie powinno się podawać miski z jedzeniem przez cały dzień, bo w przypadku psów grozi to przekarmieniem (koty mogą podjadać karmę co parę godzin). Częściej niż raz lub dwa razy dziennie powinny karmę otrzymywać psy pracujące lub te zagrożone skrętem żołądka. Dietę psa powinno się uzupełniać różnymi smakołykami i gryzakami, które nie tylko dostarczają witamin, ale także ścierają kamienie nazębne. Różne przekąski w postaci kości prasowanych, uszu wołowych, chrupek zniechęcają też psy do gryzienia przedmiotów takich jak buty, skórzane akcesoria czy meble.