Pies i choroby przez niego przenoszone

Gdy posiadamy psa musimy dbać o niego równie dobrze jak o siebie. Zaniedbany pies może bowiem nas samych zarazić chorobami pasożytniczymi czy skóry. Ważne są więc szczepienia zwierząt, ich odrobaczanie, ale także regularne mycie rąk po kontaktu z psem czy kotem. Zwłaszcza obcym.

Pasożyty przechodzące z psa na człowieka

Pies, który w swoim organizmie ma glistę psią może zarazić człowieka toksokarozą. Do zarażenia może dojść na skutek kontaktu z psimi odchodami oraz podczas zabawy ze zwierzakiem oraz zakażoną ziemią (np. w parku, w którym często załatwiają się psy, nawet jeśli odchody są usuwane). Jeśli do organizmu człowieka przedostaną się jaja, zamienią się w larwy, które później żerują w nerkach, wątrobie, mózgu. Co ciekawe, pasożyty mogą nie dawać żadnych objawów nawet przez dekadę. Popularną chorobą jest bąblownica, którą można się zarazić zjadając owoce leśne bez wcześniejszego umycia. Dzieje się tak, ponieważ w ten sposób do organizmu mogą przedostać się jaja znajdujące się w kale i moczu psów. Tutaj również przede wszystkim trzeba pamiętać o zasadach higieny, czyli umyciu jagód, poziomek, malin zbieranych w lesie, na polanie czy w ogrodzie oraz rąk, a także o praniu w wysokiej temperaturze psiego posłania czy naszej pościeli, jeśli pies sypia z nami w łóżku. Niebezpieczne także są wiciowce, które zwykle atakują młode psy. U ludzi zaś wywołują objawy zatrucia pokarmowego.

choroby-psa

Choroby skóry i śmiertelna wścieklizna

Uważać tez trzeba na choroby skóry. Jeśli pies ma łyse placki w sierści, łupież, rany na skórze należy ograniczyć kontakty z takim zwierzęciem. Oczywiście najgroźniejszą chorobą jest wścieklizna, która może doprowadzić nawet do śmierci, a wiąże się z bardzo poważnym leczeniem. Dlatego pies, który nie odczuwa lęku, ma nieskoordynowane ruchy, ślini się jest potencjalnie niebezpieczny i nie tylko nie należy do niego pochodzić, ale powiadomić służby typu policja, straż miejska.