Pies i jego zdrowie

Jeśli mamy psa, musimy przygotować się na to, że od czasu do czasu będziemy musieli udać się z nim do lekarza weterynarii. Niektóre choroby, takie jak dysplazja stawów czy problemy z sercem, są częstsze u konkretnych ras, inne mogą dotknąć zarówno rodowodowego ratlerka, jak i owczarka niemieckiego czy kundelka.

Uważaj na kleszcze

Do często spotykanych chorób psów należy borelioza i babeszjoza. Obie pochodzą od kleszczy. Pies ma problem ze stawami, jest apatyczny, nie je, gorączkuje. Nieleczona albo rozpoznana za późno jest śmiertelna. Sposobem zapobiegania jest zabezpieczenie psa przed ugryzieniem kleszcza za pomocą obroży lub kropli odstraszających te pajęczaki.

pies-w-lesie

Zaszczep swojego psa

Groźną chorobą, głównie dla szczeniąt jest nosówka. Leków na nią jest mało, a leczenie nie zawsze kończy się ozdrowieniem. Dlatego psa trzeba na tę chorobę zaszczepić. Co roku trzeba się też zgłosić na szczepienie przeciw wściekliźnie. To choroba bardzo niebezpieczna zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Pies zarażony wścieklizną nie panuje nad swoim zachowaniem, nie reaguje na ból, ma wodowstręt, pianę z pyska, jest agresywny. Szczepienie przeciw tej chorobie jest obowiązkowe, a gdy pies kogoś ugryzie zaświadczenie o szczepieniu trzeba okazać osobie poszkodowanej oraz służbom wezwanym na miejsce zdarzenia.

Mniej niebezpieczną, ale niezwykle bolesną dla psa chorobą jest zapalenie uszu. Cierpią na nią najczęściej psy, których uszy mają oklapnięte, zwłaszcza te, które lubią się kąpać w jeziorach i stawach. Trzeba więc czyścić uszy psa, by zapobiegać stanom zapalnym.

Szybko do weterynarza!

Oczywiście jako właściciele psów na każdą chorobę musimy natychmiast reagować i jeśli pojawi się biegunka, apatia, pies ślini się, przestał jeść i pić, słania się na nogach musi trafić do weterynarza. Leczenie psa jest łatwiejsze, jeśli choroba nie jest w stanie zaawansowanym, zwłaszcza jeśli chodzi o poważne schorzenia, choćby takie, jak nowotwory.