Psi węch – co powinieneś o nim wiedzieć

Węch jest dla psa najważniejszym zmysłem. Nie tylko pomaga mu na co dzień, ale wręcz prowadzi go przez życie. Za pomocą węchu pies odczytuje wiele informacji z otoczenia. Może rozpoznać płeć napotkanego na spacerze kolegi / koleżanki, a także sprawdzić, co ów kolega jadł dziś na śniadanie. Dlatego bardzo istotne jest dostarczanie pupilowi odpowiednich bodźców, które zapewnią jego prawidłowy rozwój. Powinien wiedzieć o tym każdy, kto ma lub miał kiedyś czworonoga.

Niestety wiele osób zdaje się zapominać, jak istotne jest dla psiaka wąchanie i nie tylko nie dostarcza mu odpowiednich zabaw, ale wręcz zabrania niuchania na spacerze. Dla psów, które potrzebę wąchania mają bardzo silnie rozwiniętą, może prowadzić to do niepotrzebnych frustracji, a nawet depresji.

Spacer z nosem przy ziemi

Zmysł węchu nie u każdego psa rozwinięty jest w takim samym stopniu. Wiele zależy tu od rasy oraz predyspozycji osobniczych. Ogólna zasada jest jednak taka, że im dłuższą pies ma kufę, tym więcej receptorów węchowych. To z kolei oznacza czulszy węch i większą wrażliwość na docierające do psiego nosa zapachy.

Najczulszy węch mają zazwyczaj psy myśliwskie. Nie dziwią takie predyspozycje u ogarów, posokowców i psów rasy beagle. Również niektóre kundelki wykazują się niebywałą chęcią wąchania. Często spacer z takim psem oznacza konieczność zatrzymywania się przy każdym krzaczku, przy którym wcześniej stanął ich pobratymiec. Choć bywa to uciążliwe, warto czasem ulec pupilowi, co po pierwsze da mu ogromną frajdę, po drugie możliwość rozwoju.

Zabawy z wąchaniem w tle

Psy mają ogromną potrzebę wąchania. Wynika to z faktu, że znaczną część psiego mózgu zajmuje obszar odpowiedzialny za węch. Dlatego tak istotne jest wspieranie rozwoju pupila poprzez stymulację odpowiednimi zabawami. Do tego celu przydadzą się smaczki, których dostarcza SklepZoologic.pl. Zabawa w ich ukrywanie przez człowieka, a potem odnajdywanie jest jedną z ulubionych psich aktywności. Gdzie można ukryć smaczki? Praktyczne wszędzie. Wiele zależy tu od okoliczności oraz indywidualnych preferencji.

Zabawę w niuchanie można urządzić sobie na spacerze w lesie, na łące albo w mieszkaniu. Po rozrzuceniu smaczków w trawie wystarczy dać pupilowi odrobinę czasu na ich wyszukanie i schrupanie. To drugie stanowi doskonałą nagrodę za wysiłek pupila. Jeśli nie możemy bawić się w ten sposób z psem w plenerze, można spróbować aktywności z matą węchową. Wystarczy ukryć smaczki w jej zakamarkach, a psiak z pewnością z chęcią zabierze się do ich szukania.

Czy wąchanie daje korzyści?

Psie niuchanie jest nie tylko zabawą. To bardzo ważny aspekt psiej egzystencji. Wąchając, pies uczy się rozpoznawać zapachy, ale też rozwija się intelektualnie. Taka aktywność bywa dla psów bardzo wyczerpująca. Po czasie przeznaczonym na zabawę potrzebny jest więc odpoczynek. Niejeden właściciel czworonoga, który bawi się w ten sposób ze swoim pupilem, przyzna, że po zabawie pies się wycisza, uspokaja i zazwyczaj potrzebuje porządnej dawki snu. Nie oznacza to, że powinniśmy z takich zabaw zrezygnować. Wręcz przeciwnie – wąchanie jest doskonałym sposobem na „zdrowe” zmęczenie pupila i dostarczenie mu porządnej dawki emocji. A że bawić można się dosłownie wszędzie, to żaden psi właściciel i jego pupil z zabaw rezygnować nie musi.

Zabawy węchowe są pożądanym sposobem spędzania czasu z czworonogiem. Dostarczają mu rozrywki i stymulują jego rozwój. Pozwalają też zapanować nad psimi emocjami, co jest nie bez znaczenia w przypadku żywiołowych psiaków.undefined