Rodzaj obroży a pies

Obroża jest jednym z podstawowych produktów, które kojarzą nam się silnie z psami. Jest to skojarzenie dobre, ponieważ w każdym domu, gdzie jest ten czworonożny przyjaciel, znajdzie się również przynajmniej jedna obroża. Często jednak jest to obroża źle dobrana do potrzeb psa, nieprawidłowa czy sprawiająca psu dyskomfort. Jak więc wybierać obroże?

Nieprawidłowo dobrana obroża dla psa jest zwykle wynikiem ludzkiego pośpiechu i braku chęci zapoznania się z tym, jak należy właściwie dobierać tego rodzaju akcesoria do czworonoga. Powoduje to u psa dyskomfort, bo zmuszony jest chodzić w czymś niewygodnym, ale również może być przyczyną groźnych sytuacji – wymsknięcia się z obroży w chwili stresu, uszkodzenia kręgów czy naciągnięcia mięśni szyjnych. Sprawdźmy, jak właściwie dobierać obroże dla psów.

Istotny materiał

piesBardzo istotna w kwestii idealnej obroży dla psa jest sprawa materiału. Dlaczego? Przede wszystkim należy pamiętać, że to właśnie materiał jest najbliżej psiej skóry i sierści, dlatego może on powodować rozmaite, przykre dolegliwości. Co więcej, materiał odpowiada również za wytrzymałość obroży, dlatego jeśli postawimy na delikatną tkaninę przy silnym psie, możemy się spodziewać, że obroża zostanie po prostu zerwana. Co więc wybierać? W przypadku psów o długiej sierści sprawdzają się dobrze śliskie tkaniny, które nie powodują splątania i tworzenia się kołtunów. Z kolei psy, które mają dość „łysą” szyję będą na pewno komfortowo czuły się w obrożach z podszyciem z aksamitu. Polar dobrze sprawdzi się na chłodniejsze dni, ale długo wysycha, dlatego jeśli pies lubi wodowanie, to lepiej wybrać podszycie np. z neoprenu. Z kolei w przypadku, gdy obroża dla psa wykonana jest ze skóry, dobrze, by miała filcowe wypełnienie od strony sierści – to chroni przed podrażnieniami. Obroże metalowe powinny być zdejmowane przed kąpielami (ryzyko korozji). Nie należy ich zakładać psu zimą, zwłaszcza jeśli nie ma on dużo sierści – metal szybko się wychładza i jest nieprzyjemny w dotyku.

Jaka forma?

obroza-dla-psaDrugą sprawą jest forma, w jakiej obroża dla psa jest uszyta. Najbardziej popularne są obroże z plastikowymi zatrzaskami; są praktyczne, trzeba jednak dobrać zatrzask tak, aby nie połamał się po kilku spacerach. Alternatywą dla takich obroży są te z klamrami metalowymi jak przy paskach – tutaj jednak dochodzi konieczność długiego zapinania i odpinania obroży. Obroże półzaciskowe i zaciskowe dobrze jest stosować po odpowiednim przemyśleniu i dobrym wyregulowaniu, ponieważ nie powinny sprawiać psu bólu. Wszelkie inne typy obroży, np. kolczatki czy obroże uzdowe są artykułami do szkolenia psów – nie powinno się ich zakładać psu na każdy spacer i bez uprzedniego dokształcenia się w tym temacie.