Rozmaitość zabawek dla psów – które wybrać?

Psy od zawsze towarzyszą człowiekowi podczas najróżniejszych czynności, często będąc bardziej docenianymi niż jakiekolwiek inne zwierzęta domowe i towarzyszące. Jednocześnie to właśnie w przypadku czworonogów rynek produktów zoologicznych jest wręcz ogromny, zarzucając właściciela rozmaitymi rzeczami niekoniecznie dobrymi czy potrzebnymi dla psa. Do takich produktów należą również zabawki dla psów, dostępne nie tylko w sklepach zoologicznych, ale i zwyczajnym marketach.

zabawa-z-psemWarto jednak pamiętać, że nie oznacza to, iż każda zabawka jest tak samo dobra dla naszego czworonoga. W takiej różnorodności bez trudu znaleźć można rozmaite produkty, które niekoniecznie są właściwie przystosowane do potrzeb psa. Jak więc wybrać takie zabawki dla psa, które będą dla niego bezpieczne, a jednocześnie zagwarantują wiele godzin dobrej zabawy? Sprawdźmy!

Właściwy materiał

Podstawową sprawą jest dobranie właściwego materiału do zabawki. Jeśli zamierzamy bawić się daną zabawką z psem, to jedynym wyznacznikiem powinna być trwałość materiału; wówczas mamy pewność, że nie wydamy pieniędzy na coś, co zostanie w kilka minut zniszczone. W takim przypadku dobrze jest decydować się na zabawki dla psa mocno zszyte, bez słabych punktów. Jeśli jednak wybieramy zabawkę, którą pies ma bawić się samodzielnie – np. do gryzienia dla szczeniąt – musimy zadbać o to, aby była wykonana z bezpiecznego materiału. Co to oznacza? Przede wszystkim zabawka powinna być zrobiona z takiego tworzywa, które – po przypadkowym czy celowym połknięciu – nie zaszkodzi psu. Zwłaszcza w przypadku szczeniąt należy stawiać na zabawki wykonane z lateksu zamiast ciężkiej gumy. Oczywiście, nie sprawia to, że możemy nie zwracać uwagi na to, co pies robi z zabawką; lepiej jest regularnie nadzorować przebieg jego harców, aby we właściwym momencie zabawkę zwyczajnie zabrać.

Piszczałka – tak czy nie?

zabawa z psemWiele kontrowersji jest wokół piszczałek, które są obecne w psich zabawkach. Część osób mówi, że takie zabawki mogą wzmagać agresję i powodować, że pies nie będzie reagował na piszczenie np. mniejszego zwierzaka jako sygnał do zaprzestania zabawy. Prawda leży jednak po środku – dobrze jest dobierać zabawkę konkretnie do psa. Jeśli nasz pies jest zwierzęciem dość reaktywnym i chętnie się bawiącym, to piszczałka jest mu zupełnie niepotrzebna – może nawet powodować, że na spacerach pies będzie się mniej słuchał czy wpadał w taką zabawę, w której nie będziemy w stanie go kontrolować. Jeśli jednak pies niechętnie się bawi, a piszczałka przyciąga jego uwagę, to możemy zainwestować w taką zabawkę, podawaną psu pod kontrolą. Dobrze jest tylko zadbać o to, aby zabawa zawsze była nadzorowana przez człowieka, a pies nie wyrabiał w sobie negatywnych zachowań.

Co z szarpaniem?

Szarpanie i przeciąganie są dwiema zabawami, które każdy pies uskutecznia. Zabawki dla psa przeznaczone do takiej zabawy muszą być więc szczególnie trwałe oraz dostosowane do rozmiarów czworonoga. Przeciąganie się z psem jako takie jest doskonałą formą nagrody socjalnej, dlatego warto tak bawić się z psem; trzeba jednak wypracować specjalne komendy, na które pies będzie reagował, puszczając zabawkę dokładnie w momencie, gdy mu to nakażemy. Zabawki tego rodzaju świetnie sprawdzą się podczas trenowania psiego posłuszeństwa na co dzień czy psich sportów, w których nagradzanie jest odłożone w czasie. Nie należy tak bawić się jedynie ze szczeniakami, bo silne przeciąganie może spowodować przesunięcie zgryzu, problematyczne w późniejszym wieku. Zabawki dla psa służące do przeciągania powinny być trwałe, ale zarazem miękkie, aby nie uszkodzić psiego podniebienia; dobrze sprawdzają się zabawki na sznurku wykończone np. futerkiem czy kawałkami polaru. Jeśli zabawkę dodatkowo rzucamy do aportu, może posiadać ona na końcu piłkę.

Idealny aport

zabawy-z-psemDo aportowania zazwyczaj warto wybierać piłki, ponieważ nie tylko dobrze się je rzuca, ale również dodatkowo odbijają się od podłoża. W przypadku, gdy chcemy zachęcić psa do aportowania z wody, musimy zwrócić uwagę, aby zabawka dla psa wykonana była z materiału, który nie tonie, a unosi się na powierzchni wody; dobrze jest to również robić w wodzie stojącej, inaczej musimy liczyć się ze stratą piłki. Do aportowania w ciemnościach lepiej wybierać piłki z materiałów fluorescencyjnych czy z dodatkowymi, migającymi diodami. Jeśli chcemy rzucać dalej, możemy dobrać do piłki specjalną rączkę, zwiększającą zasięg rzutu. Co istotne, dobrze jest również troszczyć się o to, aby piłka była odpowiednia dla psiego pyska; część czworonogów nie chce bawić się np. piłkami zbyt miękkimi czy twardymi, dlatego wyboru należy dokonywać indywidualnie. Najtwardsze, a zarazem lekkie piłki to te wykonane z gumy TPR; będą one dość trwałe. Miękkie będą piłki piankowe, jednakże one łatwo się niszczą. Piłki z piszczałkami dobrze jest wybierać indywidualnie zależnie od psa – o czym pisaliśmy wyżej. Dostępne są również specjalne piłki w nietypowych, łatwych do rzucania i noszenia w pysku kształtach czy np. z otworami, powodujące świszczenie podczas lotu.