Weekendowy wyjazd – co zrobić ze zwierzęciem?

Wakacje się skończyły, ale nie wszyscy zdążyli z nich skorzystać. Póki pogoda za oknem nie płata figli, można wykorzystać weekendy na krótki odpoczynek. Jednak nie zawsze możemy zabrać ze sobą naszych pupili. Zwierzęcia samego w mieszkaniu nie można zostawić, więc co z nim zrobić?

Skazanie psa, kota czy innego zwierzęcia na spędzenie samotnego weekendu, choćby z karmą rozsypaną dookoła miski, nie jest najlepszym pomysłem. Zwierzęta potrzebują stałego zainteresowania i kontaktu z człowiekiem. Każdy, kto ma zwierzę, zna reakcję stęsknionego pupila po naszym codziennym powrocie z pracy. Zwierzęta, w szczególności psy, są wrażliwe na to, co dzieje się na zewnątrz. Podczas naszej obecności hałas za oknem może je przestraszyć. Jeśli wyjeżdża się na weekend czy dłużej, należy zorganizować opiekę dla zwierząt. Rodzina i znajomi nie zawsze mogą mieć czas i chęci, ponieważ w opiece nad psem czy kotem mogą wyjść jakieś problemy. Rozwiązania w takiej sytuacji są dwa: umieszczenie pupila w hotelu dla zwierząt lub skorzystanie z usług petsittera.

weekendowy-wyjazd-1

Hotel dla zwierząt – co powinieneś wiedzieć

Jako właściciele zwierząt, znamy je najlepiej. Dlatego przede wszystkim należy się zastanowić czy nasze zwierzę nie jest zbyt agresywne albo nie staje się takie pod wpływem różnych czynników. Jeśli zachowanie pupila nie jest niepokojące można wtedy poważnie wziąć pod uwagę umieszczenie go w hotelu pod naszą nieobecność. Drugi aspekt, który warto rozważyć związany jest z przebywaniem z innymi ludźmi oraz zwierzętami. Jeśli i to nie sprawia dużego problemu, można poszukać odpowiedniego hotelu. Takie miejsca w Polsce zaczynają być coraz bardziej popularne – głównie w większych miastach. Można m.in. spotkać domowe hotele dla zwierząt. Boksy dla zwierząt mogą w tym przypadku zostać umieszczone w specjalnie przystosowanych pokojach albo na podwórku. Ważne, by pies miał wystarczająco miejsca dla siebie. Jeśli boksy znajdują się na zewnątrz, warto zwrócić uwagę na wygląd podwórka. Jeżeli zwierzęta będą wyprowadzane, teren musi być dobrze ogrodzony, żeby nie uciekły. Oprócz hoteli domowych istnieją hotele wybiegowe, w których są boksy i wybiegi. Jednak dla zwierząt wybiegi mogą być niewystraczające – w szczególności jeśli mamy dużego psa. Takie zwierzęta potrzebują jeszcze więcej przestrzeni. Należy sprawdzić czy opiekun jest w stanie poświęcić psu więcej czasu i zabrać go na dłuższy spacer.

Opiekun tylko dla naszego zwierzęcia

Alternatywą dla hoteli jest skorzystanie z usług petsittera. Taki opiekun dla zwierząt może zabrać naszego pupila do siebie bądź zajmować się nim w naszym mieszkaniu – w zależności od naszych preferencji. Najlepiej, gdy petsitter w danym okresie zajmuje się tylko jednym zwierzakiem. Do jego obowiązków należy karmienie, wyprowadzanie, a czasem też pielęgnacja. Warto poszukać takiego opiekuna, który dodatkowo jest terapeutą lub treserem zwierząt – nasz pupil może wtedy nauczyć się jakichś nowych sztuczek i nie będzie się nudził. Jeśli nikt ze znajomych nie potrafi nam doradzić w sprawie wyboru odpowiedniego petsittera, nie ma co się martwić. W Internecie można znaleźć strony zrzeszające osoby, które mogą zaopiekować się naszymi zwierzętami. Wszystkie niezbędne informacje na temat opiekunów z pewnością będą tam podane.

W przypadku spontanicznych wyjazdów może zabraknąć czasu na zapoznanie petsittera z konkretną osobą, która ma się nim zaopiekować. Jednak jeśli nie jesteśmy ograniczeni terminami, warto sprawdzić czy nasz zwierzak dobrze czuje się z potencjalnym opiekunem.