Wiosna to sezon na kleszcze. Chroń przed nimi swojego pupila!

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które największą aktywność wykazują wiosną oraz latem. Kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych psów lub kotów, w związku z czym wraz z nadejściem cieplejszych dni wymagają one szczególnej ochrony.

W Polsce kleszcze występują sezonowo, natomiast ich pojawienie się jest związane głównie ze wzrostem temperatury i wilgotności powietrza. Kleszcze można spotkać niemal w każdym miejscu – w lesie, parku, ogrodzie czy na łące. Pasożyty te, zanim zaatakują człowieka lub zwierzę, mają zaledwie kilka milimetrów długości, przez co bardzo trudno je dostrzec.

Kleszcze w Polsce

Na obszarze Polski występują trzy podstawowe gatunki kleszczy. W zależności od stadium rozwojowego mogą przebywać na wysokości od 20 centymetrów do nawet 1,5 metra. Kleszcze przyczepiają się do liści krzewów lub wysokich traw, gdzie oczekują na żywiciela. Gdy wyczują bliską obecność człowieka, psa czy kota, atakują go, a następnie poszukują najlepszego miejsca do żerowania. Zwykle są to okolice uszu, głowy, pach i klatki piersiowej.

Najlepsze warunki do rozwoju kleszczy panują od około połowy kwietnia nawet do listopada. Z tego powodu wiosną oraz latem nasze zwierzaki są wyjątkowo narażone na ich inwazję.

preparat na kleszcze

Gdy kleszcz zaatakuje twojego zwierzaka

Kleszcze, które zaczynają atakować twojego zwierzaka, są niemal niedostrzegalne, przez co ich poszukiwanie w gęstej sierści psa i kota często kończy się niepowodzeniem. Jeśli jednak podejrzewamy, że nasz pupil został pogryziony przez kleszcze, istnieją pewne objawy, które mogą pomóc nam to stwierdzić. Wśród nich wymienia się pojawienie się bolesności kończyn, problemy z chodzeniem, opuchliznę kończyn, utratę apetytu oraz nadmierną senność.

Jeżeli zauważyłeś podobne symptomy u swojego zwierzaka, pilnie zgłoś się do weterynarza. Przed wizytą postaraj się jednak zlokalizować miejsce wkłucia pasożyta, by go szybko usunąć.

Kleszcze najlepiej usuwać za pomocą pęsety. Pasożyta wykręcamy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Pod żadnym pozorem kleszcza nie można po prostu wyrwać ani smarować jakimkolwiek tłuszczem. Podrażniony w ten sposób pasożyt może pozbyć się nadmiaru płynów, w których bardzo często znajdują się różnego rodzaju drobnoustroje.

Jak skutecznie ochronić psa przed kleszczami?

Kleszcze mogą przenosić wiele groźnych chorób i infekcji takich jak borelioza, piroplazmoza, hepatozoonoza, porażenie pokleszczowe, ehrlichioza czy ropne stany zapalne skóry. By ich uniknąć, po każdym spacerze lub wycieczce sprawdzajmy skórę naszego psa. Im szybciej uda nam się znaleźć na niej nieproszonego gościa, tym ryzyko zachorowanie staje się mniejsze.

W ramach profilaktyki warto również sięgnąć po nowoczesny środek lub preparat na kleszcze, przykładowo formie wygodnych w użyciu kropli, które zapewniają naszym pupilom ochronę nawet przez kilka lub kilkanaście tygodni. Sporą popularnością zaczynają cieszyć się także specjalne obroże dla psów lub kotów nasączone substancjami odstraszającymi kleszcze.