Zabezpieczenie psa przed chorobami

Szczepienie i odrobaczanie psa to obowiązkowe zabiegi, jakie trzeba regularnie wykonywać, gdy jest się właścicielem tego czworonoga. Zapobiegają one nie tylko śmiertelnym chorobom, ale także zakażeniu właściciel glistą czy tasiemcem.

Szczepienia obowiązkowe i dodatkowe

Jedynym obowiązkowym szczepieniem u psów jest to chroniące przed zarażeniem wścieklizną. Szczeniaka można zaszczepić w 8 tygodniu życia, a wg przepisów prawa pies, który skończył 12 tygodni musi być zaszczepiony. Jeśli nie będzie, właściciel psa może otrzymać mandat w wysokości 500 zł, lub mieć spore problemy w przypadku, gdy pies kogoś pogryzie. I mowa tutaj o oddaniu psa na kilkutygodniową obserwację oraz odpowiedzialności przed sądem.

piess

Dokładny zakres i termin szczepień najlepiej ustalić z lekarzem. W większości przychodni weterynaryjnych oferowane są szczepionki skojarzone, czyli chroniące przed kilkoma chorobami jednocześnie: wścieklizną, nosówką, parwowirozą. Szczepienie można przeprowadzić w 6-9 tygodniu życia psa, wymaga ono jednak powtórzenia po kilku tygodniach oraz rozszerzenia o szczepionkę przeciwko WZW, koronowirozie, kaszlowi kenelowemu i leptospirozie.

Skąd w psie robaki?

Pies spaceruje często w towarzystwie innych zwierząt, zjada to co, znajdzie w trawie, lubi się czasami wytarzać w odchodach, dlatego częściej niż koty narażone są na zarażenie pasożytami. Aby pasożyty nie pojawiły się także w przewodzie pokarmowym domowników, a zwłaszcza dzieci, należy regularnie odrobaczyć swojego pupila. Najczęściej występujące pasożyty to tasiemce, nicenie i lamblia. Warto wiedzieć, że szczeniak może urodzić się już zakażony. Często robaczyca przebiega bez objawów, jednak zakończyć się może poważnymi problemami układu pokarmowego i wydalniczego oraz zaburzeniami układu nerwowego i wyniszczeniem organizmu. Nie zawsze pasożyty ujawniają się podczas badaniu kału, dlatego najlepiej zabieg przeprowadzać regularnie, co 3-6 miesięcy. Tabletka dla psa musi być dostosowana do masy jego ciała, dlatego psa należy zważyć i dopiero wtedy zakupić odpowiedni środek.